Diariusze, Kroniki, Opowieści z terenu gminy

Protokół

 z posiedzenia wyjazdowego Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Wąbrzeźnie w dniu 22 czerwca 2015 r.

—————————————————–

Posiedzenie odbyło się w siedzibie OSP Niedźwiedź, gdzie przywitał nas naczelnik OSP Piotr Górski.

Obecni byli członkowie Zarządu; Jarosław Herbowski, Edward Kruk, Stanisław Macikowski, Janusz Marcinkowski, Zygmunt Pastucha, Zbigniew Szydzik, Leszek Talarek, Jarosław Tylmanowski.

Póki nie przepędził nas wielce pożądany deszcz siedzieliśmy na dworze przed remizą OSP i świetlicą wiejską razem z sobą stojącymi.

Remiza i świetlica wiejska w Niedźwiedziu.

 

 Od lewej; Jarosław Tylmanowski, Zbigniew Szydzik, Zygmunt Pastucha, Leszek Talarek, Jarosław Herbowski, Edward Kruk , Stanisław Macikowski.

 Gospodarz posiedzenia Piotr Górski i autor notatki.

Rozmowa toczyła się wokół kilku problemów strażackich będących przedmiotem organizacji w najbliższych kilku tygodniach. Wśród Jarosław Herbowski przedstawił scenariusz święta wąbrzeskich strażaków ochotników, którzy w dniu 3 lipca br. będą obchodzili swoją 140 rocznicę utworzenia straży ogniowej, na który to dzień przygotowano otwarcie nowej-zmodernizowanej strażnicy OSP. W dosyć gorącej dyskusji druhowie trochę się posprzeczali omawiając problem bezpieczeństwa w trakcie pokazu jaki planuje się 3 lipca na wąbrzeskim rynku. Ostatecznie rozstrzygnięcie szczegółów pozostawiono organizatorom.

Mówiliśmy o zbliżających się w lipcu zawodach oldbojów strażackich, które po raz pierwszy mają się odbyć na terenie gminy Płużnica, u strażaków w Błędowie. Zawody te, w których mogą startować strażacy w wieku powyżej 40 lat mający, cieszą się wśród strażaków coraz większą popularnością. Dobrze byłoby, aby strażacy z gminy gospodarza tegorocznych ‘bojów’ zaznaczyli większą niźli do tej pory obecność. Termin zawodów wyznaczono na 11 lipca. Co do regulaminu, który w szczegółach jest ustalony przez organizatorów, doradzono OSP Błędowo, aby skorzystać z dobrych doświadczeń poprzednich lat i wziąć wzór ze sprawdzonych zasad.

W informacyjnej części Leszek Talarek poinformował o przygotowaniu dla nauczycieli i uczniów szkół podziękowań i dyplomów za uczestnictwo w corocznym Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Spotkanie w Niedźwiedziu było okazją do obejrzenia remizy OSP, która składa się z boksu garażowego w którym stoi średni samochód pożarniczy, gabinetu i całkiem wygodnej salki świetlicowej.

Obrazki z remizy OSP Niedźwiedź.

 Zainteresowaliśmy się również lekkim samochodem pożarniczym VW, którym dojechał na zebranie Zygmunt Pastucha z Blizienka.

 Do samochodu zaglądają; Jarosław Herbowski i Zygmunt Pastucha.

 Samochód jest już trochę wiekowy, ale posiada wyposażenie na potrzeby mniejszej kategorii zagrożeń. Został on wyprodukowany w 1987 roku, a ‘chodził’ u strażaków austriackich. Do jednostki w Blizienku trafił 6 lat temu zakupiony w znanej na Pomorzu firmie „UTRATA” z Chełmna handlującej samochodami pożarniczymi.

Spisał; Janusz Marcinkowski.